Przygotowanie fizyczne jest istotnym elementem planowania wyjazdu na stok. Sporty zimowe- narty, snowboard- cieszą się coraz większą popularnością wśród Polaków, co cieszy ze względu na wzrastający odsetek ludzi uprawiających aktywność fizyczną. Wraz ze wzrostem popularności narciarstwa zjazdowego czy snowboardu, stoki stają się coraz ciaśniejsze, co teoretycznie może zwiększać ryzyko wystąpienia urazu.
Sporty zimowe ze względu na swoją charakterystkę są kontuzjogenne. Postawa narciarska, czyli narty rozstawione na szerokość bioder, stawy skokowe, kolana, biodra lekko zgięte jest po części odzwierciedleniem wzorca ruchowego którym jest przysiad. Aby wykonać prawidłowo przysiad potrzebujemy odpowiedniego zakresu ruchu w stawie skokowym (zgięcie grzbietowe stopy), stabilnego kolana i mobilnego biodra. Jeżeli w którymś z wyżej wymienionym stawów występują jakieś problemy np. niestabilność stawu kolanowego będą się one przekładały na wygląd naszej postawy narciarskiej i jej ergonomię podczas szaleństwa na białym puchu. Kontuzje pojawiające się podczas jazdy na nartach czy desce mają charakter przeciążeniowy i są wynikiem nieprawidłowego przygotowania fizycznego bądź nawet jego całkowitym brakiem. Wiele osób popełnia ten sam błąd ruszając na stok prosto z biura.
Mamy dla Was specjalną ofertę przygotowania fizycznego do nart. W skład tej oferty wchodzą : funkcjonalna ocena testem FMS, opracowanie indywidualnego programu treningowego w oparciu o ten test i jego wspólna realizacja podczas 4 treningów indywidualnych. Zapewniamy fachową opiekę podczas treningów.

photo credit: Zach Dischner via photopin cc

Zostaw komentarz

facebook